Jag har fixat och grejat en hel del här hemma på senaste tiden. Vi har länge behövt nya garderober i sovrummet och så hittade jag några Pax Ballstad garderober på auktion. Jag tänkte att man kan ju alltid slänga in ett skambud och det lönade sig, jag fick tre par garderober med inredning för 600:- Jag fick lust att göra nått med dem så jag köpte en kornisch billigt och ett gäng lister, ville gärna ha lite lulllull också så jag gjöt lite gipsornament och limmade på….än så länge är allt bara grundmålat men det ser ut att bli ganska bra.
Jag har hittat en trågsoffa också för en tid sedan på en auktion i Halmstad. Den har fått sig en omgång färg, nu återstår bara omklädning och att hitta plats till den
Nu är det skönt med semester, solen skiner och det är varmt och underbart! Kvällarna är ljumma och man kan sitta ute länge och njuta….




Bröllop nyårsafton 1905 Kävsjögård Hillerstorp




3 Comments
Underbart Helena! Gör jättemycket m lull lull..kram
Så mycket fina saker du gör! Jag ska måla ett skrivbord och funderar på att använda äggoljetempera, använde du pigment som var avsett speciellt för det? Hur blir ytan jämfört t ex med om man målar med grundfärg?
hälsn. Lina
hej, jag använde torrpigment som finns i färghandeln.Jag blandade hela färgen själv, det var faktiskt inte så svårt. Det går åt mycket pigment dock. Det blir en härlig sidenmatt yta. Om man målar med grundfärg så slipper man måla så många gånger.
Post a Comment